2008 m. rugpjūčio 31 d., sekmadienis

Seimo kontrolieriaus K.Virbicko Pažyma Nr. 4D-2003/04-453

Seimo kontrolieriaus Kęstučio Virbicko Pažyma Nr.4D-2003/04-453

"Dėl miško sklypų tikslinės paskirties keitimo Kačerginės miestelyje, Kauno r."

Ištrauka iš pažymos: "Viceministro (LR aplinkos ministerijos viceministro Alberto Vasiliausko- G.K. past.) siūlymu...derinant valstybės, miško savininkų, visuomenės interesus bendrajame plane atitinkamose planuojamos teritorijos dalyse galėtų būti numatyta galimybė keisti pagrindinę tikslinę žemės naudojimo paskirtį"

Šis "interesų derinimas" reikštų vieną- Kačerginės miško parko naikinimą...

J.Markevičienės pažyma apie Orhuso konvenciją

Siūlau susipažinti su žymios paveldosaugos specialistės Jūratės Markevičienės pažyma apie Lietuvos Respublikos ratifikuotos ORHUSO KONVENCIJOS įgyvendinimą Lietuvoje. Sudomino pažymos išvadų 4-oje dalyje minimas siūlymas: "[...]Į įstatymus būtina įtraukti sąvokas istorinis kraštovaizdis, istorinė vietovė, istorinė gyvenvietė, istorinio kraštovaizdžio sistemos[...]". Tai aktualu ir Kačerginei (J.Biliūno palikimas, miestelio kraštovaizdis).

Savo žodį šiuo klausimu tarė ir VALSTYBINĖ KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA.

2008 m. rugpjūčio 29 d., penktadienis

Strateginio pasekmių aplinkai vertinimo dokumentas

AB "MIESTPROJEKTAS" parengtas KAUNO RAJONO KAČERGINĖS MIESTELIO BENDROJO PLANO STRATEGINIO PASEKMIŲ APLINKAI VERTINIMO APIMTIES NUSTATYMO DOKUMENTAS mini dvi urbanistinės plėtros koncepcijas:

1-a koncepcija (ištrauka):
a) Numatomos teritorijos pagal J. Janonio gatvės perimetrą, formuojant sklypus mažaaukščių gyvenamųjų namų, visuomeninės bei komercinės paskirties objektų statyboms, (Sis sprendimas būtų įmanomas tuo atveju, jeigu pavyktų surinkti į vieną vietą sklypus, kuriems nustatyta paskirtis yra miškų ūkio, ir tų sklypų savininkai pageidauja (reikalauja) pakeisti jų turimų sklypų pagrindinę tikslinę žemės naudojimo paskirtį į kitą paskirtį).
b) Planuojamos ribotos teritorijos mažaaukščių gyvenamųjų namų statyboms link Nemuno, už jau susiformavusių Kačerginės miestelio gyvenamųjų valdų, prie naujo projektuojamo gatvių tinklo, pakeliant esamą žemės paviršiaus altitudę iki neužliejamos altitudės apie 25, 7m, esant 1proc. užliejimo tikimybei.
c) Numatomos teritorijos (arčiau Nemuno) formuojant sklypus trumpalaikiam gyventojų ir miestelio lankytojų poilsiui ir pramogoms organizuoti (sporto aikštynai, poilsio aikštelės, kempingai, stovyklavietės, moteliai ir kt. ).
d) Nemuno pakrantės sutvarkomos ir pritaikomos pėsčiųjų ir dviratininkų turizmui, paplūdimiams, upių laivybai (prieplaukai).
e) Numatomos teritorijos bendrojo naudojimo želdynams bei viešosioms erdvėms įrengti (skverai, J. Biliūno aikštė, erdvė aplink koplyčią ir pan. ).
2. 2. Siūloma keisti buvusią „Merkurijaus" stovyklos teritorijos naudojimo būdą iš komercinės paskirties teritorijos į mažaaukščių gyvenamųjų namų teritoriją su apribojimais maksimaliai išlaikyti sklype esančius
želdinius.
2. 3. Siūloma nustatyti „Žvaigždutės" stovyklos teritorijai komercinės teritorijos objektų naudojimo būdą (poilsio ir pramogų organizavimas ir pan, ).
2. 4. Siūloma nustatyti „Liepsnelės" stovyklos teritorijai mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos naudojimo būdą,
2. 5. Siūloma nustatyti. Dobilėlio" stovyklos teritorijai komercinės teritorijos objektų naudojimo būdą (kempingai, stovyklavietės).

2-a koncepcija (ištrauka):
a) Planuojamos teritorijos mažaaukščių gyvenamųjų namų statyboms link Nemuno, už jau susiformavusių Kačerginės miestelio gyvenamųjų valdų, prie naujo projektuojamo gatvių tinklo, pakeliant esamą žemės paviršiaus altitudę iki neužliejamos altitudės apie esant 1proc. užliejimo tikimybei.
b) Numatomos teritorijos (arčiau Nemuno) formuojant sklypus trumpalaikiam gyventojų ir miestelio lankytojų poilsiui ir pramogoms organizuoti (sporto aikštynai, poilsio aikštelės, kempingai, stovyklavietės, moteliai ir
c) Nemuno pakrantės sutvarkomos ir pritaikomos pėsčiųjų ir dviratininkų turizmui, paplūdimiams, upių laivybai (prieplaukai).
d) Numatomos teritorijos bendrojo naudojimo želdynams bei viešosioms erdvėms įrengti (skverai, J.Biliūno aikštė, erdvė aplink koplyčią).
2.2. Siūloma keisti buvusią stovyklos teritorijos naudojimo būdą iš komercinės paskirties teritorijos į mažaaukščių gyvenamųjų namų teritoriją, su apribojimais maksimaliai išlaikyti sklype esančius želdinius.
2. 3. Siūloma nustatyti „žvaigždutės" stovyklos teritorijai komercinės teritorijos objektu naudojimo būdą (poilsio Ir pramogų organizavimas ir pan. ).
2. 4. Siūloma nustatyti „Liepsnelės" stovyklos teritorijai mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos naudojimo būdą.
2. 5. Siūloma nustatyti „Dobilėlio" stovyklos teritorijai komercinės teritorijos objektų naudojimo būda (kempingai stovyklavietės).

Dokumente pažymima, kad reikšmingiausias poveikis Kauno rajono Kačerginės miestelio teritorijai, kuris gali sukelti Kačerginės visuomenės nepasitenkinimą, - tai naujų teritorijų palei J. Janonio gatvės perimetrą (I koncepcijos variantas) bei naujų kvartalų, kuriuose numatoma mažaaukštė gyvenamųjų namų statyba, komercinės teritorijos, plėtra. Šių arealų plėtra skatintų didesnę gyventojų koncentraciją šioje teritorijoje.

Iš pateikto teksto matyti, kad planuojama plėtra prieštarauja KTU Architektūros ir kraštotvarkos katedros vedėjo doc. dr. K. Zaleckio bei paveldo eksperto KTU Kraštotvarkos centro direktoriaus prof. habil dr. J. Bučo 2006-11-10 pateiktoms rekomendacijoms:
[...]gyvenamosios statybos plėtra neturėtų būti prioritetinė[...]Kačerginės miestelio[...] teritorinės ir erdvinės plėtros siūlymai[...]privalo įvertinti[...]gyvenvietės ir jos gretimybių rekreacinę reikšmę bei priimtų plėtros sprendinių galimą poveikį ne tik gretimybių aplinkai, bet ir Nemuno slėnio kraštovaizdžio vaizdingumui ir biologinei įvairovei[...]specialistai nepritaria Nemuno slėnio kraštovaizdžio natūralių (gamtinių) formų keitimui, supilant apsauginį pylimą ir urbanizuojant slėnio užliejamas pievas, miško parkų teritorijas bei rekreacinį potencialą turinčius Kačerginės miestelio miškus. Užliejamos Nemuno slėnio pievos gali būti panaudotos rekreacijos reikmėms nepažeidžiant gamtos vertybių ir nesumažinant slėnio kraštovaizdžio natūralumo[...]

Kauno rajono savivaldybės bendrasis planas

Kačerginės miestelio bendrasis planas ruošiamas lygiagrečiai su Kauno rajono savivaldybės bendruoju planu (žiūrėti čia ir čia).

Kauno rajono savivaldybės bendrojo plano pirminėje koncepcijoje pabrėžiama, kad upių slėnių, ypač Nemuno, kraštovaizdžio ir senųjų miestelių, tarp jų ir Kačerginės, siluetų darną dar neseniai buvo galima laikyti aukščiausios, Europos lygmens, prabos. Iki dabar išliko 11 km ritmas tarp signalinių piliakalnių, įsikūrusių prie senųjų miestelių. Skaičiuojant nuo Kauno pilies: Raudondvaris (11 km); Kulautuva - Pypliai (22 km); Vilkija (33 km); Seredžius (44 km) ir t. t. Iki Rambyno. Tarpuose- neliesta, natūrali panemunių gamta. Akcentuojama, kad dabar iškilo ištisinio upių užstatymo grėsmė ir kad ryškiausiai tai juntama Kačerginės areale. Koncepcijoje Kačerginė, jos apylinkės ir Nemuno slėnis įvardijami kaip kompleksinė rekreacinė vietovė. Siūloma Kačerginę ir jos apylinkes atrinkti ir išskirti kaip turizmo ir rekreacijos centrą specializuotai raidai ir tvarkymui.

Dabar šioms vertybėms, mano galva, iškilo didžiausia grėsmė po 1990 m. Planuojama masyvi ir staigi miestelio plėtra nuo dabartinių 800 iki 3-5 tūkst. gyventojų. Ketinama visiškai užstatyti visą laisvą erdvę iki pat Nemuno, pakeliant esamą žemės paviršiaus altitudę iki 25,7 m!!! Taip būtų sunaikintas vertingas ledynmečio suformuotas kraštovaizdis, miestelis vizualiai uždarytas nuo pagrindinės dominantės- Nemuno.

J.Bučo ir K.Zaleckio atsakymas G.Staugaičiui


Pirmas dienoraščio įrašas.

Pateikiu UNESCO paveldo eksperto KTU kraštotvarkos centro direktoriaus prof. habil dr. Jurgio Bučo bei KTU Architektūros ir kraštotvarkos katedros vedėjo doc. dr K.Zaleckio 2006.11.10 d. atsakymo Kauno rajono savivaldybės Tarybos nariui Gediminui Staugaičiui tekstą:

KTU ir kraštotvarkos katedra
KTU Kraštotvarkos Centras
Studentų g. 48, Kaunas

Kauno rajono savivaldybės
Tarybos nariui Gediminui Stangaičiui
2006-11-10
Kaunas
Nr.06/04

Atsakydami į Jūsų 2006-10-25 Nr.SG-2 paklausimą ir prašymą „išsakyti savo nuomonę dėl Kačerginės urbanistinės plėtros į miško ir į Nemuno pusę, dirbtinai pakeliant žemės lygį iki altitudės ir paskiriant užliejamas Nemunu pievas mažaaukščių namų statybai" pranešame, kad: 1) Kačerginės miestelis ir j supantys miškai bei vaizdingi Nemuno slėnio kraštovaizdžiai turi išskirtinį pažintinio turizmo ir rekreacinį potencialą. Tarpukariu (1933.05.16) Kačerginės miesteliui buvo suteiktas vasarvietės statusas. Sovietmečiu rekreacinis potencialas buvo panaudotas pionierių stovyklų ir kitų rekreacines paskirties pastatų statybai, ribojant mechaninį gyventojų prieauglį ir gyvenamosios statybos plėtrą.
2) Vaizdingas Nemuno slėnis su užliejamomis pievomis yra ne tik nacionalinės svarbos Gamtinio karkaso migracinis koridorius, bet jame aptinkamos į Lietuvos gą įrašytos floros ir faunos rūšys bei saugotinos faunos buveinės.
3) Pagal Kauno rajono savivaldybės užsakymą 2003-2005 metais atlikti Nemuno slėnio kraštovaizdžio gamtamoksliniai ir kultūrologiniai tyrimai parodė žemės privatizacijos ir urbanizacijos grėsmę slėnio kraštovaizdžio gamtinėms, kultūrinėms, estetinėms ir rekreacinėms vertybėms. Atlikus Nemuno slėnio kraštovaizdžio gamtamokslinius ir kultūrologinius tyrimus, nuo š.m. rugpjūčio 25 d. pradėtas rengti Nemuno slėnio kraštovaizdžio draustinio steigimo pagrindimas ir tvarkymo planas.
4) [vertinant 1.2.3 punktuose išdėstytus Kačerginės miestelio bei Nemuno gamtamokslinius, kultūrinius, estetinius išteklius bei poilsio, kurortinių funkcijų ir pažintinio turizmo plėtros perspektyvas rengiant Kačerginės miestelio bendrąjį planą. gyvenamosios statybos plėtra neturėtų būti prioritetinė.
5) Rengiant Kačerginės miestelio, siekiančio kurortinės gyvenvietės statuso bendrąjį planą, miestelio teritorinės ir erdvinės plėtros siūlymai neturėtų prieštarauti Kauno apskrities teritorijos strateginio plano, Kauno rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano bei Kačerginės seniūnijos bendrojo plano sprendiniams ir privalo įvertinti šios gyvenvietės lokalizaciją Nemuno slėnio kraštovaizdyje, gyvenvietės ir jos gretimybių rekreacinę reikšmę bei priimtų plėtros sprendinių galimą poveikį ne tik gretimybių aplinkai, bet ir Nemuno slėnio kraštovaizdžio vaizdingumui ir biologinei įvairovei.
6) Kraštotvarkos centro bei Architektūros ir kraštotvarkos katedros kraštotvarkos specialistai nepritaria Nemuno slėnio kraštovaizdžio natūralių (gamtinių) formų keitimui, supilant apsauginį pylimą ir urbanizuojant slėnio užliejamas pievas, miško parkų teritorijas bei rekreacinį potencialą turinčius Kačerginės miestelio miškus. Užliejamos Nemuno slėnio pievos gali būti panaudotos rekreacijos reikmėms nepažeidžiant gamtos vertybių ir nesumažinant slėnio kraštovaizdžio natūralumo.

Architektūros ir kraštotvarkos katedros vedėjas dr. K. Zaleckis
Kraštotvarkos centro direktorius prof. habil dr. J. Bučas