2008 m. rugpjūčio 29 d., penktadienis

J.Bučo ir K.Zaleckio atsakymas G.Staugaičiui


Pirmas dienoraščio įrašas.

Pateikiu UNESCO paveldo eksperto KTU kraštotvarkos centro direktoriaus prof. habil dr. Jurgio Bučo bei KTU Architektūros ir kraštotvarkos katedros vedėjo doc. dr K.Zaleckio 2006.11.10 d. atsakymo Kauno rajono savivaldybės Tarybos nariui Gediminui Staugaičiui tekstą:

KTU ir kraštotvarkos katedra
KTU Kraštotvarkos Centras
Studentų g. 48, Kaunas

Kauno rajono savivaldybės
Tarybos nariui Gediminui Stangaičiui
2006-11-10
Kaunas
Nr.06/04

Atsakydami į Jūsų 2006-10-25 Nr.SG-2 paklausimą ir prašymą „išsakyti savo nuomonę dėl Kačerginės urbanistinės plėtros į miško ir į Nemuno pusę, dirbtinai pakeliant žemės lygį iki altitudės ir paskiriant užliejamas Nemunu pievas mažaaukščių namų statybai" pranešame, kad: 1) Kačerginės miestelis ir j supantys miškai bei vaizdingi Nemuno slėnio kraštovaizdžiai turi išskirtinį pažintinio turizmo ir rekreacinį potencialą. Tarpukariu (1933.05.16) Kačerginės miesteliui buvo suteiktas vasarvietės statusas. Sovietmečiu rekreacinis potencialas buvo panaudotas pionierių stovyklų ir kitų rekreacines paskirties pastatų statybai, ribojant mechaninį gyventojų prieauglį ir gyvenamosios statybos plėtrą.
2) Vaizdingas Nemuno slėnis su užliejamomis pievomis yra ne tik nacionalinės svarbos Gamtinio karkaso migracinis koridorius, bet jame aptinkamos į Lietuvos gą įrašytos floros ir faunos rūšys bei saugotinos faunos buveinės.
3) Pagal Kauno rajono savivaldybės užsakymą 2003-2005 metais atlikti Nemuno slėnio kraštovaizdžio gamtamoksliniai ir kultūrologiniai tyrimai parodė žemės privatizacijos ir urbanizacijos grėsmę slėnio kraštovaizdžio gamtinėms, kultūrinėms, estetinėms ir rekreacinėms vertybėms. Atlikus Nemuno slėnio kraštovaizdžio gamtamokslinius ir kultūrologinius tyrimus, nuo š.m. rugpjūčio 25 d. pradėtas rengti Nemuno slėnio kraštovaizdžio draustinio steigimo pagrindimas ir tvarkymo planas.
4) [vertinant 1.2.3 punktuose išdėstytus Kačerginės miestelio bei Nemuno gamtamokslinius, kultūrinius, estetinius išteklius bei poilsio, kurortinių funkcijų ir pažintinio turizmo plėtros perspektyvas rengiant Kačerginės miestelio bendrąjį planą. gyvenamosios statybos plėtra neturėtų būti prioritetinė.
5) Rengiant Kačerginės miestelio, siekiančio kurortinės gyvenvietės statuso bendrąjį planą, miestelio teritorinės ir erdvinės plėtros siūlymai neturėtų prieštarauti Kauno apskrities teritorijos strateginio plano, Kauno rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano bei Kačerginės seniūnijos bendrojo plano sprendiniams ir privalo įvertinti šios gyvenvietės lokalizaciją Nemuno slėnio kraštovaizdyje, gyvenvietės ir jos gretimybių rekreacinę reikšmę bei priimtų plėtros sprendinių galimą poveikį ne tik gretimybių aplinkai, bet ir Nemuno slėnio kraštovaizdžio vaizdingumui ir biologinei įvairovei.
6) Kraštotvarkos centro bei Architektūros ir kraštotvarkos katedros kraštotvarkos specialistai nepritaria Nemuno slėnio kraštovaizdžio natūralių (gamtinių) formų keitimui, supilant apsauginį pylimą ir urbanizuojant slėnio užliejamas pievas, miško parkų teritorijas bei rekreacinį potencialą turinčius Kačerginės miestelio miškus. Užliejamos Nemuno slėnio pievos gali būti panaudotos rekreacijos reikmėms nepažeidžiant gamtos vertybių ir nesumažinant slėnio kraštovaizdžio natūralumo.

Architektūros ir kraštotvarkos katedros vedėjas dr. K. Zaleckis
Kraštotvarkos centro direktorius prof. habil dr. J. Bučas

Komentarų nėra: